Ukoliko čovjek želi da mu se otkrije neki znak na osnovu kojeg će se orijentisati i procijeniti da li je nešto dobro ili nije, po njega, klanjat će dva rekata prije spavanja. Na prvom rekatu će učiti suru “kul ja ejjuhel kafirun”, a na drugom “kulhuvallahu ehad”. Nakon namaza će proučiti dovu, a potom leći okrenut prema kibli. Ako bi u snu vidio nešto bijelo ili zeleno, to će se smatrati išaretom na dobro, dok crvena i crna boja ukazuju na nešto loše. Istiharanamaz će se, na spomenuti način, obavljati sedam noći i postupit će se prema onome čemu srce naginje, a što potvrđuje i jedno predanje.
Prilikom klanjanja istihare, san apsolutno nije pouzdano mjerilo. Ono što je važno jeste da li se u srcu pojavila želja i stremljenje ka planiranome. Ukoliko se pojavi nezainteresovanost i bezvoljnost, znak je da to predstavlja nešto nepovoljno. Međutim, ako se san protumači na jasan način, može pridonijeti uvjerenju da će nešto biti dobro ili loše.
Džabir b. Abdullah veli: “Allahov Poslanik (s.a.v.s.) nas je podučavao da obavljamo istiharu u svakoj prilici, kao što nas je podučavao određenim surama iz Kur’ana”. (Buhari) (op. prev.)
Poslanik (s.a.v.s.) je podučavao svoje ashabe istiharanamazu. Ukoliko nema mogućnosti da se klanja istihara, dovoljno je proučiti dovu. U osnovi se istihara klanja za neki zakonit i hairli čin, s namjerom utvrđivanja da li se treba obaviti ili ne, u određeno, željeno vrijeme. Ne klanja se za čin čije je izvršenje naočigled pozitivno i dobro, kao što bi bilo obavljanje istihare za to treba li se hadž obaviti u nekoj određenoj godini ili ne.
Dova koja se uči nakon istiharanamaza, prenosi se od Allahova Po slanika (s.a.v.s.) u sljedećoj varijanti:
Transkripcija dove za istiharu namaz: Allahumme, innî estehîruke bi-’ilmike ve estakdiruke bikudretike ve es’eluke min fadlike’l-’azîm. Feinneke takdiru ve lâ akdiru ve ta‘lemu ve lâ a‘lemu ve ente ‘allâmu’l-gujûb. Allahumme in kunte ta‘lemu enne hâze’l-emre hajrun lî fî dînî ve me’âšî ve ‘âkibeti emrî – ‘âdžili emrî ve ‘âdžilihi – fakdurhu lî ve jessirhu lî summe bârik lî fîhi. Ve in kunte ta’lemu enne hâze’l-emre šerrun lî fî dînî ve me’âšî ve ‘âkibeti emrî – ‘âdžili emrî ve ‘âdžilihî – fasrifhu ‘annî vasrifnî ‘anhu vakdur li’l-hajre hajsu kâne summe erdinî bihî.
Prevod dove za istiharu namaz: Allahu moj, ja tražim Tvoju uputu u odabiru, Tvojim znanjem, i tražim mogućnost izbora Tvojom snagom, i molim Te za Tvoju dobrotu. Ti imaš moć, a ja nemam. Ti znaš, a ja ne znam. Ti si Onaj Koji zna skriveno. Allahu moj, ako je u Tvome znanju ova stvar dobra za mene, moju vjeru, moj život i moje poslove, onda mi je propiši, olakšaj mi je i podaj mi bereket u njoj. A ako je u Tvom znanju ona loša po mene i moju vjeru, moj život i moje poslove, onda me udalji od nje i nju od mene, i podaj mi dobro gdje god se nalazilo i učini me zadovoljnim time.
Istihara dova na arapskom:
Posebno je bitno klanjati istiharu sa ciljem da Allah dž.š. nam primi našu teobu i da nam da sve što je potrebno kako bi tu teobu održali. U tu svrhu vrlo je bitno imati dobro društvo i muršida/šejha. Ukoliko nemate muršida možete klanjati i istiharu namaz i doviti Allahu dž.š. da vas uputi na jednog ispravnog muršida koji je najhairniji za vas.
Ako se i vi želite upoznati sa jednim ovakvim muršidom možete nam se obratiti porukom na Messenger ili na kontakt podatke na ovom linku: Kontakt
Muršid, duhovni vodič, igra neizmjerno važnu ulogu u duhovnom rastu i svaki musliman bi trebao da slijedi jednog ispravnog muršida čije djelovanje je u potpunosti u skladu sa Kur’anom i sunnetom. Preporučujemo vam da pročitate ove tekstove da naučite o važnosti muršida: Zašto nam treba muršid? i Šta je to posao muršida? Pozivamo vas na naše sohbete i druženja, prisustvovanje sohbetima i druženje nije uvjetovano vezivanjem za muršida – svi imaju pravo prisustvovati i sudjelovati u aktivnostima! Svi ste dobrodošli. Detaljnije o duhovnom odgoju i tesavvufu pročitajte na linku: Pojava tesavvufa kao sistema. Detaljnije o Menzilu i našim muršidima saznajte na ovim linkovima: O Menzilu, Biografija, savjeti i mudrosti Gavs-i sanija k.s. i Muršid, iršad i Menzil Više o vezanju za muršida možete pročitati na ovom linku: Intisab – vezanje za potpunog muršida Više i detaljnije o tesavvufu možete pročitati na ovim likovima:- Šta je tesavvuf?
- Pojava tesavvufa kao sistema
- Tesavvuf u današnjem vremenu
- Aktuelna pitanja u pogledu na tesavvuf
- Tesavvuf – put Kur’ana i Sunneta
- Tema broja: Šta je tesavvuf?